پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

بوتاکس و آن چه باید بدانیم

بوتاکس دارویی است که برای درمان و ترمیم خطوط اخم و چروک پیشانی کاربرد داشته و توسط FDA (سازمان دارو و غذای آمریکا) به رسمیت شناخته شده است.
این دارو کاربردهای زیادی در پزشکی دارد و از جمله در بحث زیبایی چین و چروک صورت را بدون نیاز به جراحی از بین می برد. چین های افقی پیشانی و خط اخم را از بین می برد و خطوط اصطلاحا ( پاکلاغی ) دور چشم را هم درمان می کند. بو تاکس یک اثر درمانی معجزه آسا دارد.کاربرد دیگر بوتاکس در زیبایی، استفاده از ان برای تغییر حالت چهره و ابرو است.

با انتخاب اینکه در چه موضعی بوتاکس را تزریق کنیم می توانیم کاری کنیم که انتهای ابروها بالا کشیده شود و حالت خشن و شیطانی ایجاد شود یا بازهم با تغییر موضع می توان تمام ابرو را بالا برد و حالت بسیار زیبا و لطیف به ابرو و چهره داد.یک کاربرد دیگر بوتاکس استفاده از آن برای از بین بردن تعریق زیاد  زیر بغل است. که با تزریق در نواحی زیربغل می توان تعریق آن ناحیه را برای ماهها متوقف کرد.

- چروکها و خط های اضافی چهره چگونه به وجود می آیند؟
آیا فقط مساله پیری است ؟ تماس با نور آفتاب ؟ استرس زیاد ؟ در مجموع اینکه پوست چگونه پیر می شود و چروک ظاهر می شود یک پروسه پیچیده ای است که مربوط به تغییرات سلولی، خالی شدن محتویات کلاژن پوست، کمبود هورمونی، آسیب های ناشی از رادیکالهای آزاد و . . . می باشد و در واقع تاثیری است از مجموع چند فاکتور.
خطوطی که بین دو ابرو ایجاد می شوند به علت انقباض و حرکت ماهیچه های آن ناحیه است که با مرور زمان رخ می دهد. در واقع این خطوط نشانگر احساسات ما هستند که روی چهره مان نقش می بندند . مثلا وقتی خشمگین یا ناراحت می شوید ابروهایتان را به هم می فشارید و ماهیچه های سطحی منقبض شده و پوست روی خود را چین دار می کنند. با گذشت سالها این عمل که مرتب تکرار می شود باعث عمیق تر شدن این چینهای موقت می شود و چینها بصورت شکاف دایمی در می آیند. پوست زنان نسبت به پوست مردان لطیف تر و پرتحرک تر (Animated) است و این خطوط در چهره زنان بیشتر به چشم می خورد و دائمی تر هم می ماند.

- داروی بوتاکس چیست؟
بوتاکس یک پروتئین خالص شده و به دست آمده از نوعی میکروب بنام کلستریدیوم بوتولینوم است که برای کاهش و ازبین بردن موقت خطوط اخم و خطوط چهره تجویز می شود.
در طی درمان مقادیر بسیار اندکی از دارو داخل ماهیچه های مسئول چین و چروک تزریق می شود. درمان معمولا حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. نتایج درمانی معمولا سریع ظاهر می شود.

کاربردهای بوتاکس در پزشکی به قرار زیر است:

 

 • Hyperfunctional lines
 • Hemifacial spasm
 • Post–Bell palsy synkinesis
 • Blepharospasm
 • Strabismus
 • Cervical dystonia
 • Frey syndrome
 • Achalasia
 • Hyperhidrosis
 • Sialorrhea
 • Urinary incontinence
 • Limb spasticity

- مکانیسم عمل بوتاکس و طول مدت اثر آن.
بوتاکس که وارد ماهیچه می شود در محل اتصال عصب به عضله به انتهای رشته های عصبی چسبیده و سپس وارد رشته عصبی شده و از خروج استیل کولین و رسیدن آن به عضله جلوگیری مینماید و لذا موجب فلج کردن ماهیچه  و در نتیجه باعث شل شدن آن می شود و دراین حالت عضله قادر به جمع شدن نبوده و چین و چروک روی پوست از بین می رود. بوتاکس فقط روی نواحی خاص تزریق می شود و عضلاتی که باعث حفظ حالت کمانی ابروها هستند دست نخورده باقی می مانند و در نتیجه باعث ظاهری زیبا می شود.
بعد از تزریق بوتاکس، 24 ساعت تا ۳ روز طول می کشد که تغییرات گفته شده در بالا دیده شود و بعد از ۷ روز حداکثر تغییرات را شاهد خواهیم بود.
اثر درمان معمولا 2تا 4 ماه  وگاهی به میزان بیشتری باقی می ماند و با مرور زمان اثر دارو کم شده و چین ها کم کم بر می گردند. بعد از ۲-۳ سال درمان ( که در فاصله های چند ماه از هم صورت می گیرد ) دیگر نیاز به بوتاکس کم خواهد شد و می توان فواصل تزریق را هر ۱ تا ۲ سال کرد.

- آیا استفاده از بوتاکس بی خطر است ؟
خوشبختانه بوتاکس یک داروی ایمن است و عوارض نسبتا ناچیز دارد  که آنهم مربوط به پایین افتادن ابرو و یا پلک بالا میباشد که در چند روز اول تزریق اتفاق افتاده ولی  در عرض دو هفته و حداکثر تا یک ماه خودبخود برطرف میشود  این دارو در زنان و مردان می تواند به کار رود.و عوارض آنرا در یک درصد موارد میدانند

- چه کسانی نباید از بوتاکس استفاده کنند ؟
کسانی که در محل تزریق دچار عفونت هستند و کسانی که حساسیت مفرط به مواد نگهدارنده ویا خود بوتاکس دارند و بیماران دچار نوروپاتی ،سندرمeaton Lambert ، میاستنی گراو هستند ممکن است دچار عوارض جدی شوند همچنین بسیار مهم است بدانیم استفاده از بوتاکس در حاملگی، شیردهی ممنوع است.

- هر جلسه درمان چقدر طول می کشد؟
تزریق بوتاکس برای زیبایی حداکثر ۱۰ دقیقه طول می کشد که مطالعات نشان داده راحتی آن به روش جراحی بسیار ارجحیت دارد.  بطوریکه بعد از تزریق هیچ نیازی به استراحت و… وجود ندارد .

- آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟
تزریق بوتاکس معمولا همراه یک درد سوزشی است. که برای بعضی قابل تحمل نیست که البته قبل از تزریق ممکن است پزشک ناحیه تزریق را با کرم بی حس کننده یا یخ (cold pack) کمی بی حس کند. حسی که اغلب بیماران حین تزریق توصیف می کنند چیزی شبیه حالت نیش زدن زنبور است.

- هر چند وقت یکبار باید درمان را تکرار کرد؟
تا زمانی که نتایج دلخواه شما وجود داشته باشد هر زمانی می شود درمان را تکرار کرد.ولی بطور کلی میتوان هر 2 تا 4 ماه یکبار تزریق را انجام داد

- اثر درمانی بوتاکس چقدر طول می کشد؟
معمولا 2-4 ماه دوام دارد ولی در بعضی  ۹ ماه تا یکسال اثر ش باقی  می ماند و اگر درمان بعد از این مدت رها شود خطوط چهره با مرور زمان بر می گردند.

- اثرات درمانی بوتاکس را چه زمانی خواهیم دید؟
در طی 1-3 روز اول اثر درمانی آشکار می شود و حداکثر اثر را روز 7 مشاهده میکنیم برای ترمیم بوتاکس بهتر است دوهفته پس از تزریق انجام گیرد.

آخرین به روز رسانی (چهارشنبه ۰۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۶)