پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

رشد موهای زاید در خانمها (هیرسوتیسم)

هیرسوتیسم چیست:

به رشد بیش از اندازه مو در مکان‌های خاصی از صورت و بدن خانم‌ها با الگوی مردانه هیرسوتیسم یا پر مویی گفته می شود.

موهای صورت یک خانم به طور طبیعی باید کمرنگ و نازک بوده و به آسانی قابل دیدن نباشند. اگر در صورتتان موهای ضخیم و سیاه با الگوی مردانه (خصوصاً در محل ریش و سبیل) رشد کرده، یا اگر در مدت زمان کوتاهی رشد سریع مو در بدنتان داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید و توجه داشته باشید که این مشکل علاوه براینکه روی ظاهرتان اثر می‌گذارد، ممکن است همراه با مشکلات درونی هم باشد، پس آن را دست کم نگیرید. قبل از گذاشتن تشخیص هیرسوتیسم باید به این نکته توجه داشته باشید که الگوی طبیعی رشد مو بر اساس زمینه نژادی بسیار متفاوت است. مثلاً سفید پوستان موهای صورتشان  نسبت به سیاه پوستان و نژاد زرد بیشتر است و زنان مدیترانه ای به طور طبیعی موهای بیشتری نسبت به زنان شمال اروپا دارند. علت ایجاد این بیماری در خانم‌ها این است که پیاز مو توسط تستوسترون یا سایر آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) دچار تحریک بیش از حد می شوند. آندروژن‌ها مهمترین هورمون جنسی در مردان هستندو درخانم‌ها به طور طبیعی معمولاً سطح کمتری از این هورمون‌های مردانه وجوددارد اما گاهی به عللی این هورمون‌ها به طور غیر طبیعی افزایش می‌یابند و منجر به ازدیاد رشد موهای ناخواسته می‌شوند. هیرسوتیسم گاهی بدون افزایش غیر طبیعی هورمون های مردانه و با سطح طبیعیِ این هورمون‌ها نیز رخ می دهد که در این مورد معمولاًحساسیت گیرنده‌های پوست آن نواحی، نسبت به تستوسترون افزایش یافته است.

 

علایم‌ شایع‌ هیرسوتیسم:

موها ضخیم‌ و تیره‌ می‌شوند و طبق‌ الگویی‌ که‌ در مردان‌ دیده‌ می‌شود رشد می‌کنند (ریش‌، سبیل‌، موی‌ روی‌ قفسه‌ سینه‌)

عادت‌ ماهانه‌ نامنظم‌ یا قطع‌ عادت‌ ماهانه‌

آکنه‌ یا جوشهای غرور جوانی ظاهر می شود.

گاهی‌ کلفت‌ شدن‌ صدا ممکن است دیده شود.

گاهی‌ مشکلات‌ ناباروری ایجاد می گردد.

 

عوامل تشدید کننده بیماری

سابقه‌ خانوادگی‌ هیرسوتیسم‌

مصرف‌ هورمون‌های‌ مردانه‌ (آندروژن‌ها) یا داروهای‌ کورتیزونی‌، قرص‌های‌ پیشگیری از حاملگی، هورمون‌ها و بعضی‌ از داروهای‌ ضد فشار خون‌

یائسگی‌ یا عدم‌ تخمک‌گذاری‌

آیا میشود از هیرسوتیسم پیشگیری‌ نمود؟

راه‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.

پیش آگهی:

با تشخیص‌ و درمان‌ هرگونه‌ علت‌ زمینه‌ساز غالباً می‌توان‌ از رشد بیشتر موها جلوگیری‌ نمود. پاسخ‌ به‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ ۱۲-۶ ماه‌ طول بکشد.

موهای‌ زاید را می‌توان‌ با روش‌های‌ مختلف‌ حذف‌ کرد.

عوارض‌ احتمالی‌:

بیمار ممکن‌ است‌ احساس‌ کند که‌ جذابیت‌ کافی‌ ندارد و از ظاهر خود ناراحت باشد.

ناباروری‌

درمان‌:

اصول‌ کلی‌

قبل از هر گونه درمان  پزشک در مورد بیماری سوالاتی را مطرح نموده و معاینه‌، آزمایشات‌ تشخیصی‌،سونوگرافی و شاید هم‌ تصویربرداری‌ (سی‌تی‌ اسکن‌ یا ام‌. آر. آی‌) که به‌ تشخیص‌ علت‌ زمینه‌ساز هیرسوتیسم‌ کمک‌ خواهند کرد ممکن است به عمل آید.

نوع‌ درمان‌ بستگی‌ به‌ علت‌ هیرسوتیسم‌ دارد. در صورتی‌ که‌ هیرسوتیسم‌ خفیف‌ باشد و عادت‌ ماهانه‌ نیز دچار بی‌نظمی‌ نشده‌ باشد، ممکن‌ است‌ درمان‌ ضرورتی‌ نداشته‌ باشد.

تومورهای‌ تخمدان‌ یا غدد فوق‌کلیوی‌ را باید با جراحی‌ درمان نمود.

انتخاب‌های‌ درمانی‌ برای‌ حذف‌ موهای‌ زاید عبارتند از تراشیدن‌، استفاده‌ از موچین‌، سفید کردن‌ که توسط بیمار انجام می گیرد.

استفاده‌ از موچین‌ می‌توانند باعث‌ بروز عفونت‌ یا ماندن‌ جای‌ موی‌ زاید شود. روش‌ الکترولیز موهای‌ زاید را به‌طور دایمی‌ حذف‌ می‌کند اما ممکن است جای آن باقی بماند.

لیزر موهای زاید امروزه یک روش پذیرفته شده است که توسط متخصصین پوست انجام می گیرد و باعث کاهش 80-40 درصدی موهای زاید می گردد.

هیچ‌ دارویی‌ که‌ اختصاصاً برای‌ درمان‌ هیرسوتیسم‌ تأیید شده‌ باشد وجود ندارد لیکن به طور نسبی باعث کنترل رشد موهای زاید میگردند.

شایع‌ترین‌ داروی‌ مورد استفاده‌ برای‌ درمان‌ هیرسوتیسم‌ یک‌ دیورتیک‌ (ادرارآور) است‌ به نام اسپیرنولاکتون که‌ اثرات‌ ضد هورمون‌های‌ مردانه‌ را نیز دارد. به‌ نظر می‌رسد این‌ دارو مؤثرترین‌ دارو در کم‌کردن‌ رشد مو باشد. سایر داروهایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ برای‌ هیرسوتیسم‌ ناشی‌ از تولید بیش‌ از حد آندروژن‌ها توصیه‌ شوند عبارتند از داروهای‌ ضد آندروژن‌. تأثیر این‌ داروها تنها ممکن‌ است‌ به‌ کاهش‌ رشد موی‌ جدید کمک‌ کنند و سرعت رشد موهای فبلی را کاهش دهند.

امکان‌ دارد داروهای‌ اضافه‌تری‌ برای‌ هرگونه‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ تجویز شوند.

استفاده‌ از مواد یا کرم‌های‌ موبر اغلب‌ توصیه‌ می‌شود. موبرها را با احتیاط‌ مصرف‌ کنید زیرا ممکن‌ است‌ باعث‌ تحریک‌ پوست‌ شوند.

آیا رژیم‌ غذایی‌ ضرورت دارد؟

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود و ضرورتی هم وجود ندارد.

اگر اضافه‌ وزن‌ دارید، معمولاً توصیه‌ می‌شود رژیم‌ لاغری‌ بگیرید.

در صورت بروز علایم زیر باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ هیرسوتیسم‌ را دارید.

اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید.

عدم تحمل داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ و یاممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ در شما ایجاد شده باشد.

اگر حامله‌ شوید، نیاز است‌ که‌ بعضی‌ از داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ هیرسوتیسم‌ قطع‌ شوند‌.

 

 

 

آخرین به روز رسانی (پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۱۷)