پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

اگزما یا حساسیت پوستی

اگزما در کودکان:

اگزما یک واكنش حساسیتی در پوست است كه باعث التهاب، خارش، خشكی، پوسته ریزی و نقاط قرمز رنگ در پوست بدن و دست و پا می شود.

اگزما در همه سنین میتواند ایجاد شود. شایعترین نوع اگزما در كودكان اگزمای سرشتی (آتوپیك) است كه اغلب از سن 2 تا 3 ماهگی یا هنگامی كه تغذیه كمكی شروع می شود، ظاهر می گردد. برخی غذاها بخصوص محصولات لبنی و تخم مرغ  و تحریك كننده های پوستی مثل موی حیوانات خانگی ، پشم یا پودرهای شستشو از جمله مواد شایع ایجاد كننده اگزما هستند. حملات اگزما همچنین می تواند توسط استرس ها و فشارهای روحی شروع شود. اگزما به طور شایع همراه سایر انواع حساسیت ها مثل تب یونجه یا حساسیت به پنی سیلین دیده می شود. همچنین در میان كودكان مبتلا به اگزمای سرشتی، آسم شایع است. هر چند در اغلب كودكان اگزمای آتوپیك تا سن 2 تا سه سالگی برطرف می شود اما سایر وضعیت های حساسیتی ممكن است باقی بمانند.

Picture of Atopic Dermatitis or Eczema

Picture of Atopic Dermatitis

اگزماها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

1- اگزمای تماسی تحریکی که در اثر تماس مستقیم با مواد قلیایی و یا اسیدی به صورت التهاب و خارش بروز میکند.

2- اگزمای آلرژیک ایجاد حساسیت به یک یا چند نوع ماده حساسیت زا است که در هر بار تماس التهاب و خارش ایجاد شده و ممکن در سطوح مختلف بدن گسترش یابد.

از انواع دیگر اگزما، اگزمای سبورئیك است. این اگزما در نقاطی ایجاد می شود كه غدد چربی پوست به تعداد زیاد وجود داشته باشند. این اگزما بیشتر در پوست سر كودكان، كانال گوش خارجی و نقاط چرب اطراف بینی، گوشها و كشاله ران ایجاد می شود و در بالغین باعث شوره سر شده و لکه های قرمز پوسته دار در نواحی ریش و سبیل پشم گوشها و نواحی مو دار سینه و زیر بغل و کشاله ران دیده میشود. اگزمای سبورئیك به اندازه  اگزمای آتوپیك خارش ندارد و به درمان به خوبی پاسخ می دهد.

علائم احتمالی :

خشكی ، قرمزی و پوسته ریزی درپوست بدن همراه با خارش شدید. بثورات ( ضایعات) پوستی اغلب به صورت دانه های كوچك در زیر سطح پوست دیده می شوند؛ در صورت خارش شدید ممكن است خواب كودك مختل شود.

نخستین اقداماتی كه شما می توانید انجام دهید:

1- اگر كودك دچار خارش است، نخست گردن، پوست سر، صورت، دستها و سطوح مفصلی اندامهایش را برای یافتن ضایعات پوستی بررسی كنید؛

2- ناخنهای او را برای جلوگیری از خراشیدگی پوست كوتاه نگه دارید. اگر پوست خراشیده و زخم شد، دستهای كودك را برای جلوگیری از عفونت مرتب شسته و دستكش دستش كنید؛

3- اگر كودك شیرخوار خود را تازه از شیر گرفته اید و همزمان با این كار اگزما در وی شروع شده، با پزشك مشورت كنید؛

4- برای كاهش تحریك و خارش پوست از یك كرم نرم كننده پوست استفاده كنید.

 

 

آخرین به روز رسانی (شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۲)