پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

ريزش موي زنان بعد از يائسگي

طاسی  زنان بعد از يائسگي

قبل از اينکه در مورد ريزش موي هورموني صحبت کنيم، مختصري با دوره‌هاي رشد، استراحت و ريزش طبيعي مو آشنا مي‌شويم. تعداد موهاي سر تقريبا يکصد هزار عدد است و هر مو به صورت جداگانه سه دوره رشد، استراحت و ريزش را به طور مکرر از زمان تولد تا هنگام مرگ طي مي‌کند....

 

طولاني‌ترين دوره، مربوط به دوره رشد است که به آن آناژن گويند و حدود 3 سال يا هزار روز به طول مي‌انجامد. طبق بررسي‌هاي به عمل آمده به طور متوسط روزانه 100 عدد از مو‌ها ريخته مي‌شود و جاي آنها را موهاي جديد مي‌گيرد. لازم به ذکر است که ميزان ريزش مي‌تواند وابسته به عواملي همچون سن، جنس، نژاد و عوامل ژنتيکي باشد. يکي از طاسي‌هاي شايع در بين مردان و زنان، طاسي‌هاي هورموني است که در مردان در دهه دوم و سوم عمر شروع مي‌شود و خود را به صورت کم شدن موها در ناحيه مرکز سر و به طور قرينه در دو طرف بالاي پيشاني نشان مي‌دهد و خط رويش مو در جلوي سر عقب‌نشيني مي‌کند و به اصطلاح پيشاني بلند مي‌شود. اين روند ادامه مي‌يابد تا بالاخره همه موهاي بالاي سر مي‌ريزد و فقط اطراف سر باقي مي‌ماند اين روند ريزش مو ممكن است از فردي به فرد ديگر متفاوت باشد و در يکي زودتر و در ديگري به آرامي و در طول چند سال صورت گيرد. بعد از ريزش موها جاي آنها با موهاي کوتاه و نازک و بور گرفته مي‌شود. ريزش هورموني موها با الگوي مردانه وابسته به ژن گيرنده آندروژنيک بوده و شکي وجود ندارد که دخالت عوامل ارثي و اثر هورمون‌هاي مردانه آندروژنيک مانند دي‌هيدروتستوسترون روي ريشه مو بسيار مهم هستند. در پوست سر اين افراد، گيرنده‌هاي هورمون تستوسترون به نام 5آلفا ردوکتاز افزايش مي‌يابد. در حالي که اگر فرد به طور مادرزادي فاقد اين گيرنده‌ها باشد دچار ريزش مو و طاسي هورموني نمي‌شود. در خانم‌ها شکل ريزش موي هورموني با مردان معمولا متفاوت است به طوري که خط رويش مو در جلوي پيشاني در اغلب اوقات حفظ مي‌شود اگر چه تعداد موها ممکن است کاهش يابد ولي در قسمت بالاي سر ريزش مو بيشتر بوده و تعداد کمي مو باقي مي‌ماند. اين ريزش مو در خانم‌ها مي‌تواند از دهه دوم به بعد اتفاق افتاده ولي در اکثر موارد بعد از سن يائسگي مشاهده مي‌شود. باور بر اين است که علت طاسي هورموني در خانم‌ها مربوط به استعداد ژنتيکي و پاسخ بيش از اندازه فوليکول‌هاي مو به آندروژن‌ها باشد. هم در زنان و هم در مردان سطح گيرنده‌هاي 5آلفا ردوکتاز و گيرنده‌هاي هورمون آندروژني موهاي بالاي پيشاني بيشتر از موهاي پشت سر است. نکته ديگر در اين خانم‌ها اين است که آنها داراي عادت منظم ماهيانه و باروري طبيعي هستند. اگر طاسي خانم‌ها همراه افزايش رشد موهاي صورت، نامنظم شدن قاعدگي، ايجاد جوش‌هاي آکنه‌اي و ريزش ناگهاني مو باشد در اين صورت بايد معاينه‌ها و آزمايش‌هاي لازم براي پي بردن به علت بيماري انجام شود. امروزه و شايد از زمان‌هاي گذشته ريزش مو يک پديده ناخوشايند محسوب مي‌شده و اکثرا دوست دارند که جلوي آن گرفته شده يا به درمان آن بپردازند.

 


Woman with hair loss

 

آخرین به روز رسانی (چهارشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۴۴)