پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

شوره سر

شوره سر يا سبوره ، عارضه‌اي است كه در آن پوسته‌هاي سفيد يا خاكستري كوچك در يك قسمت يا تمام سر ديده‌مي‌شود و به حدي در افراد شايع است كه درصد بالایی از مردم درجاتی از این بیماری را از خفیف تا شدید دارند. شوره سر به طور كلي در مردان نسبت به زنان شايع‌تر است و بروز آن از هنگام بلوغ به بعد بيشتر ديده مي‌شود.

 

شوره سر يا سبوره Pitiriasis capitisبا پوسته ريزى پوست سر مشخص مى شود كه همراه با خارش و گاهى اوقات همراه با قرمزى و پوسته های به هم چسبیده مى باشد. شوره سر نوع خفيف درماتيت سبوروئيك مى باشد. درماتيت سبوروئيك يا درماتيت شوره اى به ضايعات قرمز و پوسته دار پوست كه باتوليد سبوره (پوسته هاى چرب يا خشك سفيد رنگ) و خارش همراه است، گفته مى شود. اين بيمارى مسرى نيست. مكانيسم ايجاد بيمارى پوست سر به طور طبيعى در اثر لايه لايه شدن طبقه شاخى آن لايه هاى شاخى قديمى را ازدست داده و لايه هاى جديد جايگزين مى گردند. اين عمل آهنگ و ريتم طبيعى و مشخصى دارد اگر آهنگ و سرعت ريزش پوسته هاى طبقه شاخى مو از حالت طبيعى خارج شده و تشديد و تسريع شود حالتى به نام شوره سر ايجاد مى گردد. پس شوره سر در اثر جدا شدن سلول هاى خارجى پوست سر به وجود مى آيد و بايد نسبت به درمان اين عارضه اقدام كرد.

شوره سر یک یافته شایع است  و تعداد زیادی از مردم و به خصوص جوانان با آن درگیر هستند.

شوره سر عوامل مختلفی داشته که مهمترین آنها زمینه ژنتیکی و فامیلی بوده لیکن فاکتورهای دیگری از قبیل میکروبها، تغذیه نادرست ، هیجان و نگرانی و استرس ، هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌ ، یا سرد و خشک‌ ، ، پوست‌ چرب ، تعریق زیاد ، عدم تعادل هورمونها بخصوص آندروژنها ، مصرف بی‌رویه مواد آرایشی مو و عدم رعایت نظافت مو (شامپو نزدن‌ مرتب‌ ، عدم شست‌و‌شوی کافی سر متعاقب استفاده از شامپو و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر) ممکن است در تشدید بیماری دخالت داشته باشد.

اگرچه قارچها را در ایجاد شوره سر مقصر میدانند لیکن و این قارچهاروی پوست سر بسیاری افراد وجود دارند، اما همه این افراد به شوره سر مبتلا نیستند. شوره سر در افراد مختلف ، شدتهای مختلفی دارد و این هم دلیل دیگری است که عوامل دیگری ار جمله زمینه ژنتیکی و سایر عوامل در ایخاد شوره سر دخالت دارند.

التهاب پوست سر هم نکته ای مهم است. قارچها ابتدا روی پوست سر ساکن می‌شوند و بعد روی چربی موجود بر پوست سر. آنها این چربیها را به اسیدهای چرب دلخواه خودشان تجزیه می‌کنند و حتی موادی را که مانع و مزاحم رشد آنهاست از بین می‌برند. این التهاب باعث می‌شود سلولهای پوست سر سریعتر تقسیم شوند و بعد از آن ، محیط مناسبی برای رشد قارچها فراهم شود. همه اینها دست به دست هم می دهند و باعث تحریک و تقسیم سریع تر سلولهای پوست سر و پوسته ریزی و در نتیجه ایجاد شوره سر می شوند.

التهاب پوست سر و بیماریهایی همچون اگزما پوسته‌ریزی شدیدی در پوست سر بوجود می‌آورند و گاهی بیماریهای عفونی مثل زرد زخم و شپش سر به صورت پوسته در سر ظاهر می‌شوند. سایر اختلالات‌ پوستی از جمله‌ درماتیت سبوروئیک و درماتیت آتوپیک ، دندروف( زمان بلوغ ) ،‌ روزاسه‌ ، آکنه‌ ، پسوریازیس‌ ، چاقی‌ ، بیماری‌ پارکینسون ، استفاده‌ از لوسین‌های‌ خشک‌کننده‌ حاوی‌ الکل‌ و بیماری‌ ایدز از بیماریهایی هستند که باعث شوره شدید سر می‌شوند.

درمان شوره و پیشگیری‌

نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ قطعی بعمل آورد. اما برای‌ به‌ حداقل‌ رساندن‌ شدت‌ یا دفعات‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری می‌توانیم از روشهای زیر استفاده کنیم.

روزانه‌ یک‌ بار سر خود را به‌ خوبی‌ شامپو کنید. طریقه‌ شستن‌ سر با شامپو اهمیت‌ بیشتری‌ از نوع‌ شامپو دارد. هنگام‌ شامپو کردن‌، سرتان‌ را حداقل‌ 5 دقیقه‌ مالش‌ دهید. برای تمیز کردن موها ، ‌از شامپوی متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. می‌توانید به این شامپو بر حسب نوع موها مقداری مواد تقویت کننده گیاهی یا حیوانی بیفزایید.

درمان شوره :

برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ طبی ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفید ، کتوکونازول ، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی‌تار و شامپو های آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون استفاده‌ کنید.

در موارد شدیدتر ، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا لوسیون حاوی‌ کورتیکوسترویید توسط پزشک تجویز شود. برای‌ مالیدن‌ دارو روی‌ پوست‌ سر ، موها را در قسمت‌ کوچکی‌ از سر هم‌ باز کنید و  لوسیون‌ را به‌ خوبی‌ روی‌ پوست‌ سر بمالید. این‌ کار را در سایر نقاط‌ مورد نظر تکرار کنید.

در شوره شدید سر (با پوسته ریزی و دلمه) پماد 5 درصد اسید سالیسیلیک مفید است.

عواقب‌ بیماری

شوره سر یکی از بیماریهای شایع سر است و یک‌ بیماری‌ مزمن‌ به حساب می آید، غالباً بیماری‌ مدت‌ها خاموش‌ باقی‌ می‌ماند و دوباره فعال میگردد. در هنگام‌ مرحله‌ فعال‌ بیماری‌، علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ کرد. این‌ بیماری‌ ممکن است باعث‌ ریزش‌ مو شود و موی چرب و شود. ولی دست‌ پاچگی‌ و عدم‌ احساس‌ راحتی‌ در برخوردهای‌ اجتماعی‌ و عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در نواحی‌ درگیر از عوارض‌ آن هستند. یادآوری میگردد که منظور از درمان این بیماری به مفهوم ریشه کن کردن آن نبوده بلکه فقط آنرا کنترل میکند و تحت شرایطی که در بالا گفته شد دوباره میتواند فعال گردد . بنابراین بیماران سال ها بایستی از روشهای مختلف جهت جلوکیری از شدت بیماری استفاده نمایند.

 

آخرین به روز رسانی (جمعه ۱۱ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۰)