پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

لیکن پلان

 

بیماری لیکن پلان :

لیکن پلان یک بیماری التهابی و پوسته دار نسبتا شایع پوست و مخاط است. این بیماری با خارش همراه بوده و در هر سنی ممکن است دیده شود.

Lichen planus

 

 

لیکن پلان چگونه ايجاد مي‌شود؟

علت لیکن پلان دقیقا روشن نگردیده ولی گفته شده عواملی چون سیستم ایمنی بدن، ویروس ها، برخی داروها در ایجاد آن دخالت دارد. این بیماری مسری و از کس دیگری به انسان منتقل نمی شود. دخالت سيستم ايمني بدن بدان معنی است که گلبول های سفید خون که معمولا در برابر عوامل بیگانه وارد عمل میشوند، در طي اين بيماري بر علیه بخش های طبیعی پوست، مخاط، مو و یا ناخن خود فرد فعال میشوند.البته گاهی اوقات این روند بر اثر ورود یک عامل خارجی مثل دارو یا یک عامل میکربی آغاز می شود.

Lichen planus

علائم بيماري چيست؟

لیکن پلان معمولا با ضایعات برجسته بنفش رنگ، چند وجهی با پوسته های ظریف و براق در سطح آن ظاهر شده که در اغلب اوقات بسیار خارش دار  هستند. این بیماری اکثرا در افراد میانسال دیده می شود و در بچه ها کمتر شایع است. لیکن پلان در اشكال گوناگون ديده مي‌شود ودر افراد مختلف ممکن است به صور گوناگون تظاهر پیدا کند.

این بیماری هر نقطه ای از بدن را ممکن است درگیر کند اما معمولا بطور کلاسیک مچ دست و پا و ناحیه تناسلی را درگیر میکند.Lichen planus

گاه در محل خراش پوست ضایعات لیکن پلان ایجاد میشود.

علاوه بر اشكال گوناگون لیکن پلان، شدت آن نيز در افراد مختلف متفاوت است. ممكن است تنها ناحيه‌اي از مچ دست و پا درگير باشد و يا اينكه برعكس تقريباً تمام سطح پوست مبتلا باشد. این بیماری ممکن است باعث ریزش مو شده، به ناخن ها آسیب زده و موجب تغییر شکل آنها گردد و بخصوص مخاط دهان را درگیر کرده و احتمال زخم در مخاط و زبان وجود داشته وباعث احساس طعم فلزی می شود. ناحیه تناسلی را هم درگیر کند.

Lichen planus on the oral mucosa.

راه تشخيص بيماري چيست؟

لیکن پلان اغلب با معاينه باليني تشخيص توسط متخصص پوست داده مي‌شود . در  موارد مشكوك، مي‌توان از بيوپسي پوست برای تایید تشخیص استفاده كرد. در اين روش پزشك با بريدن تكة كوچكي از پوست یا مخاط و بررسي آن زير ميكروسكوپ، بيماري را تشخيص مي‌دهد.

درمان:

لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال خودبخود از بین میرود. در درمان این بیماری معمولا از کورتون موضعی و گاهی از استرویید خوراکی استفاده می شود، هرچند درمان های دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که با نظر پزشک متخصص پوست قابل استفاده خواهد بود.

درمان لیکن پلان مخاط معمولا سخت تر و طولانی تر است. نکته مهم آن است که لک ناشی از بیماری ممکن است تا مدتها باقی بماند و در حدود یک پنجم بیماران ، بیماری عود می کند.

چه نوع رژيم غذايي براي بيمار  لازمست؟

رژيم غذايي خاصي براي فرد مبتلا به لیکن پلان لازم نيست، با این حال چنانجه مخاط دهان گرفتار باشد بهتر است از مصرف غذاهای تند، آب مرکبات و نوشابه های کافئین دار مثل کولا و قهوه پرهیز کنید.

 

 

آخرین به روز رسانی (جمعه ۱۱ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۴۵)