پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

warts یا زگیل

زگیل ها تومور های کوچک پوستی هستند که عامل آن نوعی ویروس است، ويروس‏هايي كه باعث بوجود آمدن زگيل مي‏شوند مربوط به خانواده‏اي از ويروس‏ها بنام پاپيلوما هستند. ظاهر يك زگيل بستگي به محل پيدايش آن دارد. زگيل‏ها معمولاً به رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند.

زگیل معمولاً یک تومور کوچک و زبر است که می‌تواند به گل کلم یا یک برجستگی سفت و همرنگ پوست شباهت داشته باشد. زگیل‌ها ویروسی هستند، و به سبب ویروس، به ویژه خانوادهٔ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ایجاد شوند و وقتی با پوست شخص آلوده تماس ایجاد شود واگیردار هستند. بیش از ۱۰۰ گونه ویروس زگیل وجود دارد، آنها می‌توانند بر روی پوست، در داخل دهان شما، بر روی آلت تناسلی و نواحی مقعد رشد کنند. نوع معمول ویروس گرایش برای رشد بر روی پوست را دارد (مانند دست و انگشتان)، در حالی که انواع دیگر ویروس تمایل برای زدن زگیل بر روی آلت تناسلی را دارند.

انواع زگیل :

انواع مختلفی از زگیل‌ها تا به حال شناسایی شده که از نظره شکل و محل مورده اثر به انواع زیر طبقه بندی شده‌اند:

زگیل معمولی: یک زگیل برآمده با سطحی زبر و خشن که معمولاً بر روی دست‌ها و زانوها پدید می‌آید.

Photo of warts on hand and fingers

زگیل مسطح: یک زگیل کوچک با سطحی پهن و صاف به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد که می‌تواند به تعداد زیادی و معمولاً بر روی صورت، گردن، دست‌ها، مچ‌ها و زانوها ایجاد شود.

زگیل رشته‌ای : زگیلی، رشته‌ای یا انگشت مانند، که به طور معمول بر روی صورت به ویژه پلک‌ها و لب‌ها پدیدار می‌شود.

زگیل پاشنه پا: یک تودهٔ سخت و بعضی مواقع دردناک، اغلب همراه با چندین لکهٔ سیاه در مرکز آن؛ معمولاً فقط در پاشنهٔ پا پیدا می‌شود.

زگیل خانه‌خانه: گروهی سخت از زگیل کف پا، به طور معمول بر روی دست‌ها و کف پا پدید می‌آیند.

زگیل تناسلی: زگیلی که بر روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود و از طریق آمیزشی منتقل می شود.

آیا زگیل‌ها به خودی خود از بین می‌روند:

اغلب زگیل‌ها خود به خود ناپدید می‌شوند اگرچه ممکن است ماه‌ها و حتی سالها به طول انجامد تا ناپدید شوند. اما بعضی از زگیل‌ها هم خود به خود از بین نمی‌روند. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چرا بعضی زگیل‌ها به خودی خود ناپدید شده، و بعضی دیگر نمی‌شوند.

انتقال از شخصی به شخص دیگر :

زگیل‌های بر روی پوست ممکن است از فردی به فرد دیگری که زگیل را لمس کرده منتقل شود. همچنین زگیل ممکن است با استفاده از حوله و یا وسایل شخصی فرد مبتلا به زگیل به فرد دیگر منتقل شود.

زگیل‌های دستگاه تناسلی بسیار مسری هستند و ممکن است از فردی، در حین سکس دهانی، مهبلی و مقعدی به فرد دیگری انتقال یابد. در خانم‌ها، زگیل ممکن است در داخل مهبل رشد کند و حتی آنها از این موضوع مطلع نباشند و امکان دارد بدون آگاهی از این موضوع شریک خود را آلوده کنند. این زگیل ها ممکن است سرطان زا باشند.

با توجه به این که زگیل انواع مختلف دارد و نقاط مختلف پوست و مخاط را گرفتار می‌کند و هم‌چنین بسته به تعداد ضایعات در نقاط مختلف بدن، درمان‌های متفاوتی برای زگیل وجود دارد. البته لازم به تأکید است که هیچ کدام از روش‌های درمانی، پاسخ 100درصد نمی‌دهند و احتمال عود زگیل حتی با کلیه روش‌های درمانی وجود دارد. برای درمان زگیل معمولی که بیش‌تر پشت دست‌ها و پاها دیده می‌شوند و یا زگیل‌های کف پا می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

روش های درمانی:

1- استفاده از محلول‌ها یا پُمادها و چسب‌های ضد زگیل (سوزاننده)

2- کرایوتراپی یا فریز کردن ضایعات

3- سوزاندن ضایعات

4- لیزر کردن ضایعات

5- استفاده از داروهای جدید

6- تزریق آمپول بلئومایسین برای فرم‌های مقاوم بزرگ کف پا

 

در موارد زیر توصیه می شود با متخصص پوست مشورت نمایید:

اگر خود یا کودک‌ شما زگیل‌ داشته‌ باشید و بخواهید آن‌ را بردارید.

اگر بعد از برداشتن‌ با جراحی‌ سرپایی‌ یا سوزاندن‌ الکتریکی‌، علایم‌ عفونت‌ در محل‌ درمان‌ ظاهر شوند.

اگر پس‌ از درمان‌ تب‌ ایجاد گردد.

اگر زگیل‌ها پس‌ از درمان‌ کاملا از بین‌ نروند.

اگر پس‌ از درمان‌ زگیل‌های‌ دیگری‌ ظاهر شوند.

اگر دارای زگیل ناحیه تناسلی هستید.

پیشگیری: از وسایل شخصی افراد آلوده استفاده نکنید در هنگام آمیزش رعایت نکات بهداشتی را رعایت کنید.

برای‌ جلوگیری‌ از گسترش‌ زگیل‌ها ، آنها را نخراشید، از تیغ استفاده نکنید، زگیل‌ها با برش‌ها و خراش‌های‌ کوچک‌ به‌ راحتی‌ گسترش‌ می‌یابند.

کفش‌ هایی‌ بپوشید که‌ مناسب‌ و اندازه‌ پا باشند.

 

 

آخرین به روز رسانی (يكشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۲۰)