پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

خالکوبی یا تاتو

خالکوبی یا (تاتو های زینتی  decorative tattoos) به عمل ایجاد نقوش دائمی با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می‌شود.

این عمل پدیده‌ای جهانگیر است. حتی در بین نقوشی که در نقاط گوناگون جهان انجام می‌شود، شباهت هایی نیز مشاهده شده‌است.

خالکوبی در ایران بیشتر نزد زنان، پهلوانان و افراد ولگرد و جاهل مرسوم بوده‌است ولی امروزه در بین جوانان اعم از دختر و پسر رایج شده است

که این عمل به زودی آن ها را دچار پشیمانی می کند.

 

خالکوبی در ایران به ادوار بسیار قدیم تاریخی باز می‌گردد. تندیسه‌هایی در پازیریک و لرستان از دوره هخامنشیان یافت شده‌است که نشان خالکوبی بر بدنشان بوده‌است.مولوی در مثنوی معنوی، در ضمن داستان پهلوان قزوینی (شیر بی یال و دم) به عمل خالکوبی با عنوان کبودی زدن اشاره می‌کند.

شیوه خالکوبی، از زمان های گذشته با اندک تفاوت در همه جا تقریبا یکسان بوده‌ و ابتدا نقش را با سوزنی بر پوست حک می‌کردند تا اندکی خون بیاید. سپس ماده رنگی را بر این زخم قرار می‌داده‌اند تا به تدریج جذب پوست شود. ماده رنگی می‌توانسته شامل نیل، سرمه، دوده چراغ، آب تره یا هر رنگ طبیعی ماندگار دیگر بصورت مایع یا جامد باشد، امروزه رنگهای تجارتی جای آن ها را گرفته است.

زنان معمولاً برای زیباتر شدن اقدام به خالکوبی می‌کرده‌اند. گاه نیز به دلایل خرافی همچون افزون شدن مهر شوهر، سپید بختی و یا دورکردن چشم بد این عمل را انجام می‌داده‌اند. محل خالکوبی بستگی به دلیل خالکوبی داشته‌است. طرح بوته گل یا گنجشک در زیر گردن برای زیبایی به کار می‌رفته‌است. نقش سرو و یا بوته گل بر سینه و خال تکی بر چانه و یا میان دو ابرو، همگی از خالهای زیبا کننده بوده‌اند. خال محبت بر زبان نقش می‌شده‌است .گاه نیز از خالکوبی به عنوان یک روش درمانی برای گلودرد (خالکوبی بر گلو) یا ترس (خالکوبی بر آلت تناسلی) و یا باد فتق (خالکوبی زیر ناف) استفاده می‌شده‌است. پهلوانان و شبه پهلوانان، معمولاً خال را بر بازو یا سینه و به نقش شیر و اژدها می‌کشیدند.

آیا خالکوبی ایمن میباشد: این بستگی به تعریف ما از ایمنی برمیگردد چون دیدگاه ها در این زمینه بسیار متفاوت است. بعضی می گویند تاتو های تجارتی و با استفاده از روش های بهداشتی ایمن بوده لیکن تاتوهایی که توسط افراد غیر حرفه ای و یا زندانیان کوبیده میشود با خطر بالایی مواجه خواهد بود.سازمان غذا و داروی آمریکا معتقد است که رنگ های به کار رفته در جوهر های خالکوبی از نظر تکنیکی غیرقانونی می باشد زیرا این رنگها مجوز استفاده در انسان را ندارند و به همین خاطر جای نگرانی وجود دارد. گفته شده که 50 نوع ماده آلرژی زا در رنگهای تاتو به کار رفته است اکر چه بر خلاف انتظار تعداد کمی از این واکنش ها را می بینیم. به عقیده متخصصین پوست عمده ترین مشکل بعد از تاتو ندامت و پشیمانی است که معمولا به زودی و پس از تثبیت تاتو به سراغ افراد می آید و به همین خاطر متقاضی پاک کردن تاتو می شوند. اما از آنجایی که خالکوبی یک روش تهاجمی بوده و باعث سوراخ شدن پوست میگردد میتواند بالقوه خطرات زیادی را متوجه انسان کند از جمله هنوز یکی از راههای انتقال هپاتیت c خالکویی میباشد.

برای پاک کردن تاتو از چه روش هایی استفاده می شود:

هر چه خالكوبی سطحی‌ تر و قدیمی‌ تر باشد، راحت ‌تر پاك می شود. هر چه رنگ به كار رفته حرفه‌ ای‌ تر باشد، پاك كردن آن سخت‌ تر است. برخی رنگ‌ ها مثل سیاه، و آبی و قهوه‌ای بهتر از رنگ‌ هایی مثل قرمز قابل پاك شدن با لیزر هستند.

روش‌های متعددی برای برداشتن و پاك كردن خالكوبی وجود دارد، شامل : جراحی و بریدن ناحیه حاوی خالكوبی ،  الکترو کوتر، درم ابریژن مكانیكی (در این روش از یك وسیله جهت سایش پوست استفاده می ‌شود)؛ سل ابریژن (از نمك برای تراشیدن پوست استفاده می ‌شود)، سرمادرمانی (جراحی با سرما) یا كرایوتراپی، استفاده از اسیدهای شیمیایی و سرانجام لیزردرمانی شامل لیزرهای لایه ‌بردار مثل اربیوم و co2 و لیزرهای غیر لایه ‌بردار که امروزه به عنوان یک روش قابل قبول مورد توجه قرار گرفته است.

از میان روش های فوق برخی می‌ توانند جا های بدی (اسکار) از خود به جا گذارند و نتیجه خوبی را از نظر زیبایی به همراه نداشته باشند. پزشكان متخصص پوست، بهترین روش را لیزر درمانی می ‌دانند. بهترین لیزرها برای پاك كردن تاتو، لیزرهای كیوسوییچ ( Q-S) است، زیرا تقریبا بدون ایجاد اسکار از طریق تكه‌ تكه كردن قطعات رنگ موجود در پوست، سلول‌ های ایمنی پوست را در بلعیدن و زدودن رنگ خالكوبی كمك می‌‌ كنند. باید توجه كرد كه معمولا پاك شدن خالكوبی توسط لیزر نیاز به چند جلسه درمان دارد و بیمار باید صبر داشته باشد و به پزشك خود اعتماد كند.

 

 

 

آخرین به روز رسانی (جمعه ۰۹ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۰۵)