پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

ریزش مو و علل آن

ریزش مو چیست؟ اکثر مردم روزانه بین 50 تا 100 تار موی سرشان را از دست می دهند، که عمدتا‎‏ً در حین شستشو، شانه زدن و یا بستن موی سر است.

معمولاً کم شدن موی سر هنگامی است که ریزش مو بیشتر از رویش مو باشد. کم مو شدن وقتی قابل توجه است که حدود ۴۰% از تراکم موی سر از دست برود.

 

علل عمده ریزش مو:

 

موروثی: علت اکثر طاس شدگی ها  استعداد ژنتیکی است. به عبارت دیگر، ریزش مو بخشی از آرایش ژنتیکی فرد است. این صفت ژنتیکی فردی صفت طاسی مردانگی است . عوامل هورمونی نیز امروزه از علل اصلی ریزش مو به حساب می آید.

برخی شرایط خاص فیزیکی یا معالجه بعضی از بیماریها: این مورد شامل تب بالا، بیماری تیروئید، زایمان، پروتئین ناکافی در غذا، کمبود آهن، معالجات سرطانی، استفاده از داروهای خاص و علل دیگر نیز باعث ریزش مو می گردد.

ریزش مو از دو طریق است:

ریزش موی تدریجی: نواحی مشخصی از مو ریزش می کند در حالی که باقی پوست سر یک پوشش کافی از مو را حفظ می کند.

ریزش موی ناگهانی: که به طور ناگهانی قسمت هایی از موی سر یا کل سر و یا حتی کل بدن را درگیر می کند.

دسته بندی های متفاوتی از طاسی وجود دارد که عبارت اند از:

طاسی ناشی از هورمون (آندروژنیک): طاسی است که به علت هورمون آندروژن است. این عامل می تواند تأثیرگذار بر مرد و زن باشد، اگرچه زنان استعداد به ارث بردن کامل طاسی را ندارند. این وضعیت می تواند در سنین نوجوانی به خصوص در مردان و بین ۲۰ یا ۳۰ سالگی باشد.

ساختمان مو:

هر مو دارای یک ساقه و ریشه مو (پیاز مو ) و یک مجرای بسیار باریکی از سلولها است که به سطح پوست منتهی می شود.هر تار مو همراه یک غده ترشحی چربی به نام غدد سبابه می باشد.

اگر شما ناگهان موی خود را بکشید و آن را بالا نگهدارید تا انتهای روشن تر مو که همان ریشه مو است، آشکار می شود. ریشه مو پیازی متورم شده سفید رنگ در انتهای عمقی تار مو است. ریشه بین ۲ تا ۴ میلیمتر  زیر سطح پوست است. هدفش تولید موی حقیقی که همان ساقه موست، می باشد. ساقه مو شامل مواد پروتئینی پیچ دار در یک نظم طناب مانند و خیلی نازک است. لازم به یاد آوری است کهبر خلاف تصور عده زیادی از مردم در اکثر مواقع و در ریزش های معمولی موی سر ریشه مو به هیچ وجه بیرون نمی آید.

افزایش رشد مو

بسیاری از مردم در رشد موهاشان عجله دارند و می خواهند جای خالی بی مو در سر هر چه زودتر پر شود. آنها خواستار توصیه ای اند که چگونه موهای کوتاهشان در چند هفته بلند شود. اگرچه شبیه چنین مقالات و تبلیغات و وب سایتهایی مبنی بر بلند شدن آنی مو را می بینید ولی طبق نظر متخصصان چنین رشد آنی مو امکان ندارد.

منتظر معجزه نباشید عوامل زیادی می تواند باعث به حداکثر رساندن توانایی رشد موهاتان باشد اما بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد که آنها نیز محدودیت هایی دارند. در این جا سعی شده نکاتی که می تواند برای شما در مورد افزایش سرعت رشد مو مفید باشد بیان گردد.

استثنائات نادری وجود دارد، اما تحقیقات علمی نشان داده است که موی سر اغلب مردم حداکثر حدود ۱۵ سانتی متر در سال رشد می کند. متأسفانه بسیاری مردم از این موضوع بی خبرند مو می تواند بطور فوق العاده ای مرتجع یعنی کش بیاید و دوباره جمع شود. تعداد استاندارد موی سر افراد معمولی ۱۰۰/۰۰۰ تاست که بطور میانگین سرعت رشد فقط حدود۱٫۳ سانتی متر در ماه است.

از نظر زمانی اگر انتهای مو رشد مستقیم رو به پایینی تا شانه داشته باشد، تقریباً ۲ سال زمان لازم است. در این باره فکر کنید دو سال زمان طولانی است تا مو روزانه در معرض استهلاک محیطی، شستشو، خشک کردن، شانه زدن و هر فرایند شیمیایی دیگری باشد!

مو شبیه یک تکه ابریشم یا پارچه نرمی است که حتی اگر بهترین مراقبت ممکن را از موتان بکنید باز هم بعد از ۲ سال رو به فرسودگی و کهنگی می رود تا بالاخره می افتد و کای خود را به یک موی جدید میدهد. طول عمر هر موی سر به طور متوسط 1000 روز می باشد

حداکثر دوره رشد مو

ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در حفظ سلامتی مو ایفا می کنند. هر کمبود تغذیه ای می تواند منجر به نازک شدن مو یا حتی طاسی کامل شود.

این یک حقیقت ثابت شده است که تیروئید کم کار می تواند در نتیجه باعث خشکی و وز وز شدن و شکنندگی مو شود در حالی که در تیروئید پرکار، مو چرب و شل می شود.

دلیل اصلی باریک شدن مو نهایتاً به شرایط بدنتان برمی گردد. با بدن سالم و با تغذیه خوب، مو درخشان و باشکوهی خواهید داشت. اگر هر مشکلی از نظر سلامتی دارید یا هر کمبود غذایی را تحمل می کنید، موهایتان ممکن است توقف رشد یا آسیبی را نشان دهد.

پروتئین مهم است.

چون مو از پروتئین است، غذایی که پروتئین کمی دارد ممکن است باعث نازک شدن مو یا تأخیر در رشد مو شود. این حرف درست است که اگر غذای با پروتئین کافی بخورید در اغلب موارد پیامد آن بهبود رشد مو است. لازم به ذکر است که ضخامت و تراکم موها را عوامل ژنتیکی تعیین کرده و با مصرف ویتامین یا دارو نمی توان تغییری در آن ایجاد نمود.

موانع رشد

استرس بیش از اندازه و بعضی داروها شناخته شده اند که رشد مو را به تأخیر می اندازد. اما اگر در شرایط مصرف دارو هستید طبق دستور پزشک باید عمل کنید و توجهی به آسیب مو نکنید.

هشدار: همیشه قبل از اینکه هر نوع ویتامین، مواد معدنی یا دستور گیاهی از هر نوعی که می خواهد باشد را مصرف کنید، با پزشکتان مشورت کنید تا دخالتی در درمانی که شما تحت نظر هستید، نداشته باشد.

بهر حال اگر تحت استرس شدیدی هستید پزشک می تواند در کاهش استرس کمک کند، بخش دیگری از کمک به مو، استراحت و خواب است. دریافته اند که باعث رشد سریعتر می شود، مو نیاز به مقدار کافی خواب ( ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز ) دارد.

مکمل های رشد مو

تغذبه صحیح، ورزش، کاهش استرس، استراحت، خواب کافی راهی برای به حداکثر رساندن توانایی رشد مو است.

چند توصیه مهم:

۱ــ سیگار کشیدن را ترک کنید، نوشیدنی های کافئین دار و کربنات دار (نوشابه های گاز دار) بدن را ضعیف می کنند و مانع حداکثر توانایی رشد مو می شوند.

۲ــ رژیم غذایی سالمی مصرف کنید. از غذاهایی که قند و چربی بالایی دارند اجتناب کنید.

۳ــ از موتان مراقبت کنید و از هر شانه و برس زدن زیاد و غیر ضروری اجتناب کنید.

۴ــ از آب داغ، خشک کننده های خیلی گرم یا شکل دهنده های مو که سبب استرس مو می شود خودداری کنید.

۷ــ از برس زیاد و سشوار کشیدن خود داری کنید تا دچار موخوره (دو شاخه شدن انتهای مو) نشوید و مو فرصت ترمیم شدن را پیدا کند.

۸ــ استراحت و خواب کافی به بدن اجازه می دهد تا مو به خوبی رشد کند.

9- جهت درمان ریزش مو از درمان های خود سرانه اجتناب کنید و با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید

10- از مشورت با کسانی که فاقد اطلاعات کافی هستند (مردم عادی) جدا خودداری نمایید..

 

 

آخرین به روز رسانی (جمعه ۱۱ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۱۲)