پی نوشت

هدف از تهیه مجموعه حاضر، افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری های پوست ، مو، ناخن، مخاط دهان و بیماری های آمیزشی واگیر دار است. همچنین پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است كه معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند و در وقت كوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همه آنها وجود ندارد. لذا امیدواریم بیماران با استفاده از مطالب ابن سابت نسبت به بیماری خود آگاهی یافته و توصیه ها در مورد آن را به خوبی بكار گیرند. باشد که بدینوسیله گامی هرچند كوتاه، در راه توسعه دانش و آگاهی مردم در زمینه مراقبت از تندرستی خود برداشته باشیم.

آمار وب سایت

کاربردپلاسمای غنی ازپلاکت در پوست یا PRP

 

کاربردپلاسمای غنی ازپلاکت در پوست  که اصطلاحا پی آر پی خوانده میشود امروزه زیاد مورد سوال قرار می گیرد که آیا در زیبایی و یا رشد مو آنچنان که تبلیغ میشود اثر دارد یا خیر؟

 

برای پاسخ به سوالات متعدد در این مورد در اینجا توضیخاتی می دهیم:

پلاكت ها مانند گلبول هاي سفيد و قرمز در خون موجود ميباشند ولي پلاكت ها به دليل اينكه هسته ندارند، سلول ناميده نشده و تعداد آنها از 150-450 هزار در هر میلیمتر مکعب خون از فردی به دیگر متفاوت است و طول عمر آنها 11-8 روز است. زماني كه عروق دچار جراحت ميشوند، پلاكت ها به سرعت فعال شده و با ايجاد لخته مانع خونريزي بيشتر ميشوند. همزمان با ايجاد لخته روند ترميم عروق و بافت نيز آغاز ميگردد. در واقع فعاليت پلاكت ها فقط ايجاد لخته نيست، چرا كه هر پلاكت منبع بيوشيميايي مهمي از فاكتورهاي رشد و ترميم بافت ميباشد.

با ايجاد آسيب عروقي روند ايجاد لخته (هموستاز) و روند ترميم بافتي همزمان آغاز ميگردد كه روند ترميم معمولاٌ طولاني تر ميباشد. فاكتورهاي بيوشيميايي موجود در پلاكت ها شامل سيتوكينها، فاكتورهاي رشد اينترلوكينها وگرانولهاي ترشحي ميباشند كه اين گرانول ها حاوي بيش از 30 نوع پروتئين فعال بوده و نقش اساسي در هموستاز و ترميم بافت دارند.

از فاكتورهاي رشد موجود در پلاكت ها ميتوان اين مواد را نام برد:

تحريك ميتوز سلولي و تحريك سلولهاي مزانشيمال. با سه ايزومر : PDGF .1

تحريك سنتز، تحريك و تمايز ساير سلولها، تحريك سنتز كلاژن با TGF-α.TGF-β .2

تحريك و تمايز سلولها با IGF-I.IGF-II .3

(فاكتور رشد اپي تليال): تحريك و تمايز سلولهاي اپي تليال و كمك به آنژيوژنز.  EGF .4

فاكتورهاي رشد آندوتليال عروق : VEGF .5

تاريخچه پی آر پی

از اوايل دهه 90 در رشته هاي مختلف پزشكي از جمله جراحي فك و صورت، جراحي پلاستیک، ارتوپدی قلب،گوش و حلق و بيني، سوختگي و درمان زخم هاي مزمن استفاده از پی آر پی آغاز شد. پلاكت ها با آزاد كردن فاكتورهاي رشد سبب تكثير و تمايز سلولهاي مختلف پوستي و بافتي و چربي مي شوند كه نتيجه اين امر افزایش تولید كلاژن، الاستين و عروق و در نهايت ضخيم شدن و شادابتر شدن بافت مي باشد. اما نتایج مثبت آن بر روی پوست هم اکنون در مراکز علمی در حال بررسی بوده و نمی توان دقیقا در مورد فواید و با عوارض جانبی آن اظهار نظر نمود. مگر اینکه نتایج تحقیقات آن را اثبات نماید.

 

گفته می شود

1. چون در اين روش از خون خود بيمار استفاده ميشود امكان انتقال بيماري يا عوارض ناشي از ورود يك ماده خارجي و يا

ايجاد آلرژي از بين ميرود.

2. اثرات آن طولاني مدت است بطوريكه حدود 1 ماه تا 6 ماه ماندگاري دارد.

3. پذيرش زيادي از سوي بيمار دارد.

4. در همه نواحي بدن قابل استفاده است و محدوديتي ندارد.

و به همین خاطر ادعا می شود كاربردهاي مختلفی در پوست داشته به طوریکه:

1- همراه با تزريق چربي ديده شده كه درصد ماندگاري را افزايش داده و همچنين مكمل درماني جهت جوانسازي پوست ميباشد.

2. استفاده همزمان با ليزر در بهبود اسكار آكنه.

3. كاهش چروكهاي دور چشم و بهبود قابل ملاحظه در كبودي دور چشم .

4. کاهش ريزش مو بخصوص در خانمها.

5. تحريك رشد فوليكول و كمك به رشد موهاي جديد.

6. حفظ و تقويت فوليكول مو بعد از پيوند.

7 . جراحيهاي پلاستيك (ليفت صورت،پيوند پوست....)

البته شواهد مستندی از مطالعات طولانی مدت که کارایی بالا را نشان دهد به اندازه کافی در دسترس نمی باشد و این مستلزم گذشت زمان و مشاهده نتایج تحقیقات است. در عین حال ما از عوارض احتمالی این روش نیز اطلاع کاملی در دسترس نداریم. لازم به ذکر است که روش انجام پی آر پی با گرفتن خون از شخص و جدا کردن پلاکت ها از خون و تزریق پلاکت تغلیظ شده به محل های مورد نظر است

 

 

آخرین به روز رسانی (جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۲۵)